سمیه قاسمی يكشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰

گروه تخصصی شهید رجایی که از زیرمجموعه های قرارگاه خاتم الانبیاء محسوب می شود به عنوان مجری ساخت پل طبیعت توانست تندیس سیمین و دومین پروژه برتر جهان در سال 2015 از انجمن بین المللی مدیریت پروژه با ساخت پل طبیعت به نام خود ثبت کند.

معاون هماهنگ کننده گروه تخصصی شهید رجایی گفت: این پروژه 36 ماه به طول انجامید و اگر فرآیند طراحی آن زودتر انجام می شد قطعاً می توانستیم این پروژه را در طول دو سال به سرانجام برسانیم.

وی خاطر نشان کرد: اوایل تیر ماه سال جاری 5 نفر از کارشناسان و ارزیابان انجمن بین المللی که ملیت های لهستانی، کانادایی، نپالی، ترکیه ای و فرانسوی داشتند برای بررسی پروژه پل طبیعت در گروه تخصصی شهید رجایی حضور پیدا نموده و از زوایای مختلف این پروژه را مورد ارزیابی و بررسی کامل و جامع قرار دادند.

معاون هماهنگ کننده گروه تخصصی شهید رجایی خاطر نشان کرد: بر اساس مدل PEM پروژه پل طبیعت مورد ارزیابی قرار گرفت و معیارهای 9گانه ای که ارزیابان برای این پروژه در نظر داشتند از جمله اهداف، رهبری، رضایت ذینعفان، رضایت کارکنان و نتایج حاصله و میزان رعایت استانداردهای خاص پروژه ها از جمله PMBOK و... مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن همراه با مشاهدات میدانی و مصاحبه ها به هیات داوران ارسال گردید.

وی خاطر نشان کرد: پروژه ها در سه سطح پروژه های خیلی بزرگ، پروژه های بزرگ و پروژه های متوسط تقسیم بندی شده بود که پل طبیعت در میان پروژه های بزرگ بود.

معاون هماهنگ کننده گروه تخصصی شهید رجایی گفت: در مقیاس پروژه های خیلی بزرگ از کشورهای کره جنوبی، روسیه، مکزیک، مالزی و بلژیک و همینطور در مقیاس پروژه های بزرگ و متوسط نیز از ایران (پل طبیعت)، چین، آلمان، برزیل، رومانی و ایتالیا به مرحله فینال راه پیدا کردند که گروه تخصصی شهید رجایی از ایران در 29 سپتامبر 2015 موفق به کسب مقام دوم برای پروژه پل طبیعت (دومین پروژه برتر جهان در سال 2015) شد.
وی گفت: همزمان این گروه تخصصی در دریافت جایزه ملی نیز شرکت کرده است که 26 مرداد سال جاری ارزیابی های ملی توسط انجمن مدیریت پروژه ایران انجام شد که اوایل آذر نیز نتایج آن مشخص و اعلام خواهد شد.

 

نحوه ساخت پل 2 هزار تنی طبیعت

مدیر پروژه پل طبیعت درباره مراحل ساخت این پل اظهار داشت: از سال 87-86 اجرای پروژه پل طبیعت توسط اراضی عباس آباد مطرح شد با توجه به اینکه اراضی عباس آباد به عنوان یک منطقه گردشگری است این پروژه برای اتصال دو پارک طالقانی و آب و آتش آغاز شده بود و به همین دلیل نیز شرکت نوسازی عباس آباد از گروه شهید رجایی درخواست کرد که این پروژه را اجرایی کند.

مدیر پروژه پل طبیعت افزود: پل طبیعت پروژه خاصی بود به همین دلیل برای ساخت آن با مشکلات عدیده ای مواجه بودیم که از جمله آن اتوبان شهید مدرس در زیر این پل وجود داشت که امکان بسته شدن آن حتی به مدت 10 دقیقه نبود.

 

 پل طبیعت دومین طرح برتر جهان
 

وی خاطر نشان کرد: از آنجائیکه اراضی سرسبز عباس آباد را اتوبان شهید مدرس غرب به شرق و اتوبان همت جنوب به شمال تقسیم کرده بود، با اجرای این پل (طبیعت) غرب به شرق اراضی عباس آباد به یکدیگر متصل شد و راه اتصال دو پارک طالقانی و آب و آتش به یکدیگر هموار شد.
وی درباره طراحی پل طبیعت نیز اظهار داشت: اراضی عباس آباد طراحی این پل را به مسابقه گذاشت که نهایتا سه شرکت رتبه اول تا سوم را آوردند و در مجموع یک شرکت برنده طراحی این پل شد و تفاهم نامه ای مابین گروه تخصصی شهید رجایی و اراضی عباس آباد برای ساخت این پل منعقد گردید.

وی درباره مشخصات پل طبیعت یادآور شد: طول این پل 280 متر و بین 10 تا 60 متر عرض در سه طبقه است که دو طبقه آن تقریبا کامل است و در طبقه سوم دو ایستگاه وجود دارد که 700 متر مربع سطح آن است.

مدیر پروژه پل طبیعت یادآور شد: در مجموع 7 هزار متر مربع سطح این پل است که از این مقدار 600 مترمربع فضای سبز دارد. سازه پل، لوله ای است که تماماً جوشکاری شده است و 14 هزار قطعه لوله توسط جوشکاران حرفه ای به یکدیگر متصل شده اند.

وی افزود: تمامی قطعات پل با یکدیگر تفاوت دارد و 2 هزار تن وزن پل است. ارتفاع پل از کف اتوبان نیز 38 متر است و عرض پل نیز از 10 متر تا 60 متر متغیر است و تعداد رمپ نیز ایجاد شده که تردد برای افراد راحت تر باشد.

مدیر پروژه پل طبیعت افزود: دو رستوران در طبقه اول این پل وجود دارد که هزار متر مربع سطح رستوران های آن است.

وی خاطر نشان کرد: قرارداد پل طبیعت اواخر سال 88 منعقد و از سال 89 مراحل ساخت آن انجام شد و 36 ماه به طول انجامید که اگر نقشه های طراحی آن به موقع ارسال می شد می توانستیم زودتر این پل را تکمیل و به بهره برداری برسانیم.

وی به سختی ها و مشکلات ساخت پل طبیعت نیز اشاره کرد و گفت: ساخت این سازه فلزی به دلیل وجود اتوبان در زیر پل کار سختی بود و پلیس راه به هیچ وجه اجازه بسته شدن اتوبان را نمی داد و ما مجبور بودیم که جرثقیل فوق سنگینی را برای ساخت پل و اتصال قطعات بیاوریم که 1200 تن ظرفیت باربری این جرثقیل بود و تنها یک جرثقیل فوق سنگین در کشور وجود دارد که آن نیز در جنوب کشور است ولی با بررسی های صورت گرفته مشخص شد با توجه به قناتی که در زیر پل وجود دارد و خاک رُس امکان حضور جرثقیل در این محدوده را نداشتیم.

 

 پل طبیعت دومین طرح برتر جهان
 

مدیر پروژه پل طبیعت افزود: بنابر این گروه شهید رجایی با توجه به سابقه پل سازی که داشت تصمیم گرفت در ارتفاع 25 متر از سطح اتوبان میز کاری به وسعت 10 متر و به طول 300 متر با تحمل باری به وزن 10 تن ایجاد کند و ستون هایی برای عرشه پل زده شد که 1300 تن وزن آن بود.
وی اظهار داشت: با توجه به روش ساخت پل طبیعت به صورت پلت فرم این پل به صورت بافتنی به یکدیگر بافته شد و این اقدامات 25 متر بالاتر از سطح زمین انجام شد که 3 تاورکرین برای این کار در نظر گرفته شده بود که با این روش توانستیم مشکلات را برطرف کنیم.

مدیر پروژه پل طبیعت یادآور شد: ایجاد پلت فرم برای اولین بار بود که اجرایی شد و با توجه به اینکه امکان ریزش مصالح به سطح اتوبان نیز وجود داشت تصمیم گرفتیم تونل های حفاظتی نصب کنیم که در قبال افتادن قطعات خسارتی وارد نشود. البته ناگفته نماند که خوشبختانه این پروژه بدون هیچ حادثه ای به اتمام رسید.

وی خاطر نشان کرد: سطح پل از چوب ساخته شده است که با زیرسازی خاصی این چوب ها در سطح پل جا گرفته اند. این چوب ها از کشور مالزی وارد شده و 7600 متر مربع زیرسازی این پل با چوب بوده است.

 

فعالیت 1500 نفر در ساخت پل طبیعت

مدیر پروژه پل طبیعت خاطر نشان کرد: در طول ساخت این پل حدود 1500 نفر فعالیت داشتند و تماماً به دست متخصصان ایرانی و پیمانکاران دست دوم گروه ساخته شده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با حضور 5 نفر از کارشناسان از کشورهای مختلف به ایران و بازدید از این پل چه نظری داشتند، گفت: اجرای پروژه پل طبیعت در ایران برای انها جذاب بود چرا که این پروژه ایده و جذبه ای محیط زیستی دارد.

مدیر پروژه پل طبیعت گفت: ما در ساخت این پل محیط زیست را حفظ کردیم و اجازه ندادیم که درختی قطع شود و البته از لحاظ مهندسی پروژه (پل طبیعت) به اعتبار رعایت الزامات محیط زیست بسیار سخت بود.

 

 پل طبیعت دومین طرح برتر جهان

 

مقاومت پل طبیعت در برابر زلزله 7.5 ریشتری

وی درباره ایمنی پل طبیعت نیز یادآور شد: جوشکاران ما جوشکاران صنایع نفت بودند که در بالاترین رتبه جوشکاری فعالیت می کردند و کل پروژه تست جوش شده است. این پروژه بر اساس محاسبات صورت گرفته در برابر زلزله ای به قدرت بالای 7.5 ریشتر مقاومت دارد.

پروژه پل طبیعت در حال حاضر تبدیل به یک نماد ملی در پایتخت شده است و روزانه تعداد کثیری از شهروندان و گردشگران از این پل که الگو گرفته از طبیعت است بازدید می کنند.شارژ سریع موبایل