سارا قاسمی شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰

اگر ذوق و استعداد هنری‌ای كه در اصفهان نسل به نسل به ارث رسیده حفظ شود و مراكز فروش آن سروسامانی بگیرد، بعید است شهر اصفهان به پولدارترین شهر ایران تبدیل نشود. هر سال هزاران گردشگری كه به این شهر سفر می‌كنند، تحت تاثیر خلاقیت مردم این شهر در هنر با جیب خالی به خانه‌شان بازمی‌گردند!

خاتم كاری

بدون شك یكی از پرفروش‌ترین سوغاتی‌های اصفهان اشیای خاتم کاری شده است که برای دكوراسیون خانه كاربرد فراوان دارد. همه جور وسیله‌ای هم با طرح خاتم می‌توانید پیدا كنید؛ از قاب‌های نفیس گرفته تا جاشمعی‌ها و گلدان‌ها در اندازه‌های متنوع.

 

هنر نصف جهان را به خانه‌مان بیاوریم

 

منبت كاری

كار منبت آن قدر ریزه‌كاری دارد كه اگر به دست كاردان آن ساخته نشود چندان چنگی به دل نمی‌زند. اما نمونه‌های بی‌نظیر آن با قیمت‌های مناسب در بازارهای اصفهان فراوان است.

 

هنر نصف جهان را به خانه‌مان بیاوریم

 

قلم‌زنی

زمانی كه این هنر در دوره مغول‌ها مرسوم شد، نمونه‌هایی از آن به وسیله هنرمندان اصفهانی روی پارچه طراحی شد که چشم حاكم مغول را گرفت. از آن به بعد بود كه قلم‌زنی به عنوان یك حرفه در اصفهان رایج شد. از بین سوغاتی‌های اصفهان، ظروف قلم‌زنی خیلی پركاربرد است.

 

هنر نصف جهان را به خانه‌مان بیاوریم

 

نقره‌كوبی

هدیه درجه یك اصفهانی‌ها نقره‌کوبی است؛ هدیه‌ای كه ارزش مادی و معنوی را هر دو با هم دارد. قیمت قاب‌ها و سایر دكوری‌های نقره‌كوب در اصفهان چندان هم ورای حد تصور نیست. كارمزد نقره‌كوبی پایین است و خریدار در واقع فقط برای نقره‌هاست كه هزینه می‌پردازد.

 

هنر نصف جهان را به خانه‌مان بیاوریم

 

فیروزه‌كوبی

هرچند انحصار این هنر در دست هنرمندان اصفهانی است اما از مشهد به اصفهان رسیده است. شاید چندان به دور كردن چشم زخم به وسیله فیروزه اعتقاد نداشته باشیم  اما انرژی این سنگ كاملا در دنیا شناخته شده است. علاوه بر زیور‌آلات، طرح‌های متنوعی از فیروزه‌كوبی روی ظروف در اصفهان تولید می‌شود كه برای پذیرایی در خانه شیك و پركاربرد است.

 

هنر نصف جهان را به خانه‌مان بیاوریمشارژ سریع موبایل