امین شجاعی يكشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰

همانطور که در دنیای مجازی بازی های ویدئویی می توان یک اژدهای چند سر را با استفاده از شمشیر از پای درآورد یا تنها با یک اسلحه خودکار ارتشی از نیروهای مردان مسلح را تار و مار کرد، می توان بر پشت لوکس ترین اتومبیل های روز دنیا نیز نشست و از رانندگی با آنها لذت برد.

تجربه رانندگی با اتومبیل هایی همچون لامبورگینی، پاگانی یا جدیدترین مدل فراری رویایی است که حتی در مخیله ما نیز نمی گنجد و احتمالا تا پایان عمرمان به جز عکس و فیلم، تجربه دیگری از این اتومبیل های دست نیافتنی نخواهیم داشت.

اینجا است که پای بازی های ویدیویی به میان می آید. یکی از شاخه های ژانر اتومبیلرانی شاخه شبیه ساز رانندگی است که واقعی ترین تجربه ممکن از رانندگی با اتومبیل های لوکس را به بازی کننده ها ارائه می دهد.

مدل های موجود در عناوین شبیه9 ساز رانندگی معمولا با حداکثر دقت و نزدیک به مشخصات مدل های واقعی طراحی می شوند تا بازی کننده ها با تجربه اثر، باور کنند حداقل به طور مجازی هم که شده بر آرزوی دیرینه خود سوار شده و در مشهورترین پیست های دنیا دور زده اند.
 

«پروژه اتومبیل ها»، مخصوص حرفه ای ها!


ساخت یک عنوان شبیه ساز رانندگی با توجه به نیاز برای جمع آوری اطلاعات از جدیدترین اتومبیل های دنیا و برخورداری از حق امتیاز استفاده از نام های بزرگی همچون لامبورگینی یا بوگاتی کار هر کسی نیست. دو عنوان گرن تورسمو و فورزا، بزرگان این ژانر محسوب می شوند که با پشتوانه مایکروسافت و سونی تقریبا به تمام نام های بزرگ صنعت اتومبیل سازی دسترسی داشته و پارکینگ اتومبیل های آنها با هیچ عنوان دیگری قابل مقایسه نیست

دو عنوان نامبرده یکی در انحصار پلی استیشن و دیگری در انحصار ایکس باکس بوده و در نتیجه دامنه طرفداران آنها محدود است. در این میان همواره نیاز برای ارائه یک عنوان شبیه ساز مولتی پلتفرم احساس می شد؛ عنوانی که البته بتواند در مقابل فورزا و گرن تورسمو حرفی برای گفتن داشته باشد.

سرانجام شرکت Slightly Mad با پشتوانه Bandai Namco به میدان گام نهاد تا با ارائه عنوان خود روی پلاتفرم های مختلف همه بازی کننده ها را از یک شبیه ساز رانندگی خوب بهره مند کند؛ هر چند با توجه به پشتوانه ضعیف تر نباید انتظار داشت پروژه اتومبیل ها بتواند برای دو غول نامبرده شاخ و شانه بکشد

در بررسی عناوین شبیه ساز رانندگی نخستین ویژگی که نظر مخاطبان را به سمت خود جلب می کند، فهرست اتومبیل های قابل انتخاب و وجود نام های بزرگ است. همانطور که حدس زده می شد، پارکینگ اتومبیل های این اثر چندان وسیع نیست و در فهرست اتومبیل های آن نام های مشهوری همچون لامبورگینی، فراری یا بوگاتی دیده نمی شود.

همچنان شرکت هایی نظیر BMW، لوتوس، پاگانی یا آئودی در این عنوان حضور دارند؛ هر چند مدل های ارائه شده از هر شرکت معدود و انگشت شمار است. همچنان می توان از رانندگی با اتومبیل های روز دنیا لذت برد اما با نبود نام های بزرگ ایتالیایی و آلمانی، وجود حفره ای جبران نشدنی در بازی احساس می شود.

در کل 74 مدل اتومبیل در پروژه اتومبیل ها وجود دارد. مقایسه کنید با 1200 مدل اتومبیل فراهم شده در نسخه ششم گرن تورسمو. البته از ذکر این نکته مثبت نباید گذشت که تمام مدل های فراهم شده در پروژه اتومبیل ها تا حد امکان نزدیک به نمونه های واقعی خود طراحی شده اند و رانندگی با هر کدام از آنها حس و حال متفاوتی خواهد داشت.

برای ورود به پیست و شروع رانندگی چند گزینه مختلف در اختیار دارید که اصلی ترین آنها گزینه Career و شروع به عنوان یک راننده تازه کار است. با ورود به Career ابتدا باید کلاس آغازین خود را از میان کلاس های فراهم شده که براساس مهارت رانندگی دسته بندی شده اند انتخاب کنید.
بهترین گزینه برای آشنایی با محیط و چارچوب بازی، انتخاب کارتینگ و شروع از پایین ترن نقطه ممکن است. پس از انتخاب کلاس و انتخاب تیم یک تقویم پر از مسابقه های مختلف در اختیارتان قرار می گیرد که با شرکت در هر کدام از آنها و میزان عملکردتان، درجه مهارت و محبوبیت خود را بالاتر خواهید برد

پیروزی در مسابقه های مختلف برابر با دعوت شدن به مسابقه هایی با کیفیت بالاتر و ارائه قراردادهای بهتر است. برای هر چه واقعی تر به نظر رسیدن بازی، هر مسابقه از سه دور تشکیل شده که عبارتند از دور تمرینی و دور تعیین خط و دور اصلی که البته از گزینه های شبیه سازی خودکار می توان برای رد کردن دو مرحله اول استفاده کرد؛ هر چند استفاده از این گزینه تقریبا مساوی قرار گرفتن در خط آخر مسابقه نهایی است.
 

«پروژه اتومبیل ها»، مخصوص حرفه ای ها!


پیش از آغاز مسابقه امکان دستکاری تنظیمات اتومبیل نظیر فشار باد تایرها وجود دارد؛ امکانی که استفاده از آن تنها به عاشقان اتومبیلرانی محدود می شود و بازی توضیح خاصی در مورد نحوه استفاده از امکان مذکور ارائه نمی دهد تا با اطلاعات کم نیز بتوان از این بخش از گیم پلی بهره برد و نتایج بهتری به دست آورد.

پروژه اتومبیل ها عنوانی است که با ذهنیت حرفه ای ها و عاشقان اتومبیل طراحی شده است و این ویژگی به راحتی در سیستم رانندگی احساس می شود. در زمان رانندگی همانند دنیای واقعی یک اشتباه کوچک با تنبیهی بزرگ و احتمالا از دست رفتن امید برای کسب مقام ختم می شود و از گزینه به عقب برگرداندن زمان نیز خبری نیست.

با رعایت تمام نکات فنی نیز نمی توان از کسب مقام مطمئن بود؛ چرا که اتومبیل های رقیب از هر وسیله ای برای جلوگیری از قهرمان شدن شما استفاده خواهند کرد. زدن ضربه به عقب اتومبیل یا انجام حرکات زیگزاگ به وسیله اتومبیل جلویی برای جلوگیری از سبقت گرفتن شما اتفاقاتی است که بارها و بارها در پروژه اتومبیل ها با آن مواجه می شوید.

پیش از ورود به مسابقه امکان کم کردن درجه مهارت شرکت کنندگان در مسابقه و در نتیجه آسان تر شدن بازی وجود دارد اما در کل باید گفت اثر Slightly Mad عنوانی نیست که همه از آن لذت ببرند.

در کنار مد Career یک مد مخصوص رانندگی آزاد نیز در نظر گرفته شده که با استفاده از آن می توانید به دلخواه و آزادانه هر کدام از اتومبیل ها و پیست های فراهم شده در بازی را انتخاب کنید و به سرعت مهارت رانندگی خود را محک بزنید.

یکی از ویژگی های مثبت پروژه اتومبیل ها باز بودن تمام اتومبیل ها و پیست ها از ابتدا و بدون نیاز به دست آوردن امتیاز خاصی است؛ ویژگی خاصی که با آن می توان تنها به مد رانندگی آزاد بسنده کرد و بدون رفتن به Career یا سایر مدها، بی درنگ اتومبیل مورد علاقه خود را انتخاب کرده و به پیست مسابقه قدم بگذارید.

در مد Time Trials نیز امکان ثبت رکورد و مقایسه آن با دیگران وجود دارد. مانند دیگر عناوین مشابه در زمان رانندگی می توان زاویه دوربین را تغییر داد؛ هر چند از میان گزینه های فراهم شده بیشتر آنها روی نمایش مسابقه از داخل اتومبیل تمرکز دارند. باید گفت تنها یک حالت وجود دارد که با استفاده از آن بتوان در فضای بیرون و در حالی که تمام اتومبیل مشخص است رانندگی کرد و بر مسابقه نظارت کامل داشت.

از نظر گرافیک، پروژه اتومبیل ها نه تنها دست کمی از بزرگان ژانر خود ندارد بلکه در مواقعی برتر از آنها نیز هست. در کنار جزییات بالای اتومبیل ها و محیط، ویژگی که در این عنوان خودنمایی می کند گردش شب و روز و تغییر آب و هوا است. تغییر آب و هوا تنها در تاریک یا روشن شدن محیط نیا خیس شدن شیشه اتومبیل خلاصه نمی شود

هر موقعیت آب و هوایی و زمانی تاثیر خاص خود را بر مسابقه خواهد گذاشت. برای نمونه در وسط روز در زیر نور آفتاب مشغول مسابقه ای نفسگیر هستید؛ در ابتدای یکی از خطرناکترین پیچ ها به یکباره نور آفتاب مستقیم بر چشم راننده اتومبیل تان می تابد و طراحان با هنر خود به گونه ای این صحنه را به مخاطب انتقال داده اند که تصور می کنید نور آفتاب واقعا در آن لحظه بر چشم شما تابیده و دیدتان را از دست داده اید.

در مورد دیگر وضعیت ها نیز این ویژگی صدق می کند؛ آنچنان که می توان گفت اثر Slightly Mad از یکی از قدرتمنترین سیستم های آب و هوایی در ژانر اتومبیلرانی بهره می برد.

از عوامل تاثیرگذار بر هر چه هیجانی تر شدن عناوین اتومبیلرانی، نمایش دقیق تصادف ها و عواقب آن به شمار می آید. در پروژه اتومبیل ها شبیه سازی صدمه وارد شده به اتومبیل در اثر تصادف در حد قابل قبولی است؛ هر چند مواقعی میزان صدمه وارد شده با شدت تصادف همخوانی ندارد.

مزه اثر Slightly Mad بیشتر به مذاق کسانی خوش می آید که عاشق اتومبیل بوده و در عناوین اتومبیلرانی مهارت داشته باشند. در آخر باید گفت در ضیافت پروژه اتومبیل ها، گزینه های زیادی برای پذیرایی از میهمانان وجود ندارد اما شک نکنید که اندک گزینه های فراهم شده از کیفیت بسیار خوبی بهره می برند.شارژ سریع موبایل