سمیه قاسمی شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰

ایرانیان باستان برای ایجاد نشاط و شادی های گروهی جشنهای زیادی برپا می كردند. معمولا شروع هر فصل با یك جشن همراه بود. علاوه بر آن اسم هر روز وقتی با اسم هر ماه برخورد می كرد آن روز را هم جشن میگرفتند. مثلا نام روز سیزدهم هر ماه تیر بود که در ماه تیر، روز تیر (سیزدهم) را جشن می گرفتند.

 

جشن آغاز تابستان

در آغاز تابستان، خورشید از بالاترین جایگاه طلوع خود در افق شمال شرقی برمی دمد و در بالاترین جایگاه غروبگاهی خود در افق شمال غربی فرو می رود. حرکت روزانه خورشید در آسمان نیز در این هنگام به بالاترین خط سیر خود باز می رسد که بیش از دیگر روزهای سال به قطب آسمانی نزدیک شده و در نتیجه بلندترین روز سال و کوتاه ترین شب سال را پدید می آورد. در این روز و در لحظه ظهر خورشیدی، زاویه میان خورشید و افق جنوبی بیشتر از هر روز دیگر است و آفتاب در این روز به کمال و اوج سالیانه خود دست می یابد.

این هنگام برای مردمان باستان که دلبستگی فراوانی به پدیده های کیهانی داشته و چنین پدیده هایی را در زندگی روزمره، آیین ها و باورداشت های خود دخالت می داده اند؛ اهمیت بسیاری داشته است و آیین ها و جشن های پرشماری را در این هنگام برپا می داشته اند. هر چند که امروزه بسیاری از این سنت های کهن به فراموشی سپرده شده است؛ اما برخی از آنها علاوه بر ثبت در تاریخ نامه ها و دیگر منابع مکتوب، تا به امروز نیز در میان مردمان بازمانده اند که به برخی از آنها اشاره می شود.

 

جشن آب پاشونک

برخی از بازماندهای آیین های آغاز تابستان که ظاهراً بسیار فراوان بوده اند، عبارت است از جشن های «آب پاشونک» یا «اول تووستونی (تابستانی)» که در فراهان، اراک، محلات و بسیاری از نواحی دیگر ایران در روز اول تابستان همراه با گردهمایی و مراسم آب پاشی در صحرا برگزار می شود.

راجع به علت پیدایش جشن آب پاشونک در آغاز تابستان فرضیه های زیادی وجود دارد از جمله اینکه، زمانی در ایران 7 سال باران نیامد و فیروز پسر یزد گرد اول شاه ایران نگرانی قحطی و مرگ و میر بود در آن زمان هیچ كس از قحطی نمرد و بعد از اولین بارندگی مردم بسیار خوشحال شدند و به نشانه تشكر از اینكه در قحطی تلفات نداشته اند خدا را شكر كردند و به روی هم آب پاشیدند.

و همچنین می گویند در روز اول تابستان زمانی كه یكی از پادشاهان ایرانی (قبل از اسلام)از جنگ برمی گشت و از این پیروزی خوشحال بود به قنات زلف آباد می رسد هنگامی كه در كنار آب دست و رویش را می شوید تا لحظه ای استراحت نماید حوریه (بانوی زیبایی) در ذهنش مجسم می شود كه مشتی آب رویش پاشید، شاه بسیار خوشحال می شود و او هم آب به سر وصورت همراهان می پاشد و شادی را به صورت آب پاشونک انجام می دهند.

 

دیگر آئین های آغاز تابستان

جشن ناشناخته و فراموش شده ای به نام «جشن نیلوفر» در ششم تیرماه، که ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه از آن یاد کرده و ممکن است با شکوفا شدن گل های نیلوفر در آغاز تابستان در پیوند باشد. همچنین، جشن «عیدماه» در میان مردمان سوادکوه و برخی از دیگر نواحی کوهستانی طبرستان و مازندران در بیست و نهم خردادماه که با آتش افروزی بر بلندی ها و سرود و شادی برگزار می شود. همچنین، آیین «گوجه عروس» یا «گل عروس» در خراسان و غرب افغانستان و اهدای میوه های نورسیده، آرد و نبات به نوعروسان از دیگر آئین ها و جشن های آغاز تابستان بوده است.

لازم به توضیح است که تشخیص هنگام فرا رسیدن آغاز تابستان و انقلاب تابستانی در دوران باستان، نیازمند شاخصی برای اندازه گیری آن است. این شاخص ها، همانا سازه های خورشیدی/ تقویم هایی آفتابی است که آثار این نمونه محاسبه زمان (چارتاقی) امروزه در نیاسر كاشان قابل مشاهده است.شارژ سریع موبایل