سارا قاسمی شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۵

شایع ترین ریزش مو، نوع ارثی است كه در 50 درصد آقایان و 20 تا 30 درصد خانم ها دیده می شود و تنها داروی موثر آن هم ماینوكسیدیل است كه علاوه بر توقف ریزش مو، حدود 20 تا 40 درصد افراد به رویش مجدد مو هم می انجامد. علاوه بر آن، داروی فیناستراید یا پروپشیا هم تا زمانی كه مصرف شود، آنزیم خاصی را كه باعث ریزش مو می شود، مهار می كند.

اول باید ببینیم موها در اثر چه مشكلی دچار ریزش شده اند تا بتوانیم بگوییم با رفع علت زمینه ای امكان حل مشكل ریزش و حتی امكان رویش مجدد مو وجود دارد یا نه. این سوال كاملا فردی است و باید پس از بررسی موهای هر فرد، به آن پاسخ داد.

 

پس با این همه تنوع در علت های ریزش مو، چطور محصولات مختلفی وجود دارد كه ادعا می شود در رویش مجدد موها موثرند؟

شركت ها، با علم به اینكه مردم نمی دانند تا علت زمینه ای ریزش مو مشخص نشود، نمی توان در مورد توقف ریزش یا رویش مجدد موها صحبت كرد، محصولات خود را تبلیغ و در بازار توزیع می كنند. اغلب این شركت ها، بنا را بر علت شایع ریزش مو، یعنی ارثی بودن آن می گذارند.

به هر حال تاثیر بیشتر این محصولات فقط در حد حرف است و داروها، دستگاه ها، شانه ها و قطره های مختلف بدون شناخت و درمان علت زمینه ای، باعث رویش مجدد موها نمی شوند.

 

برای كسانی كه دچار ریزش موی ارثی هستند و هر روز شاهد خالی شدن سرشان هستند، راه حلی وجود دارد؟

همان راه های علمی و ثابت شده، یعنی درمان استاندارد ریزش مو كه استفاده از ماینوكسیدیل و قرص فیناستراید است. اگر هم ریزش مو ارثی نباشد، حتما باید به محض دچارشدن به ریزش مو، به متخصص پوست مراجعه كرد چون برخی بیماری های مزمن، كم خونی ها، مشكلات تیرویید، دیابت و بیماری های دیگر می توانند باعث ریزش مو شوند.

اگر بیماری به موقع كشف شود، با درمان مشكل زمینه ای، مشكل ریزش مو هم حل خواهد شد و موهای از دست رفته ، دوباره می رویند.

 

به هر حال استرس از دست دادن موها خیلی آزاردهنده است. اینكه می گویند استرس هم باعث ریزش مو می شود درست است؟

بله. امروزه تحقیقات ردپای استرس های مزمن را در انواع بیماری های جسمی و روانی اثبات كرده است. به خصوص اینكه استرس و شیوه زندگی ناسالم می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف كند و باعث ابتلا به بیماری هایی كه با درگیری سیستم ایمنی بروز می كنند مانند لیكن پلان، ریزش موی سكه ای یا آلوپسی آره آتا و لوپوس شود.

حتی شانس عودشان را زیاد كند و همین عود مكرر و پاسخ ندادن به درمان ها در بیمارانی كه مدام استرس دارند، وضعیت را بدتر می كند و پزشك مجبور می شود برای بهبود ریزش مو، سیستم ایمنی را مهار كند كه این كار بیمار را مستعد ابتلا به بیماری ها می كند.

خیلی از مصرف كنندگان ماینوكسیدیل، از اینكه به محض قطع مصرف این دارو دوباره موها می ریزد، ناراضی اند و به استفاده از دستگاه ها یا داروهای جدید به امید اثربخشی تمایل پیدا می كنند.

متاسفانه هیچ كدام از این روش ها، درمان اصلی نیستند و فقط محلول موضعی ماینوكسیدیل و قرص فیناستراید باعث توقف ریزش موها می شوند. شایع ترین ریزش مو، نوع ارثی است كه در 50 درصد آقایان و 20 تا 30 درصد خانم ها دیده می شود و تنها داروی موثر آن هم ماینوكسیدیل است كه علاوه بر توقف ریزش مو، حدود 20 تا 40 درصد افراد به رویش مجدد مو هم می انجامد. علاوه بر آن، داروی فیناستراید یا پروپشیا هم تا زمانی كه مصرف شود، آنزیم خاصی را كه باعث ریزش مو می شود، مهار می كند.

از ماینوكسیدیل باید تا آخر عمر استفاده كرد. فردی كه ریزش مو دارد باید به خود بقبولاند كه این ژن را به ارث برده و آنزیمی كه باعث نازك شدن و ریختن موهایش شده، با این دارو مهار می شود. اگر این موضوع را قبول كند، استفاده از ماینوكسیدیل مانند مسواك زدن برایش عادی می شود. البته تکنیک های جراحی هم می تواند در مواردی که درمان دارویی چاره ساز نیست و ناحیه دهنده پشت سر تراکم خوبی دارد، مفید باشد.

 

می گویند تا چند سال آینده با استفاده از سلول های بنیادی می توان به كسانی كه ژن ارثی ریزش مو دارند، كمك كرد. این اخبار درست است؟

این پروژه ها در دنیا در مرحله تحقیقات و هنوز در حد گزارش علمی اند و تا به مرحله درمان علمی و استاندارد برسند، زمان زیادی وجود دارد. ما هم این تحقیقات را در فاز حیوانی با همکاری پژوهشکده رویان و ISHRS روی موش هایی كه ژن طاسی مادرزادی دارند، انجام داده ایم و متوجه شدیم موهای این موش ها درآمده است اما به هر حال اجرای فاز انسانی و تولید سلول های بنیادی هزینه بر است و در هیچ جای دنیا هنوز به نتیجه قطعی نرسیده.

علاوه بر این، باید بررسی های 10 ساله و بیشتر انجام داد تا دریابیم آیا این دستكاری عوارضی خواهد داشت یا نه. خوشبختانه امروزه با روش های پیشرفته پیوند مو، بسیاری از انواع ریزش موهای ارثی قابل درمان هستند.

 

اگر كسی تحت نظر پزشك تحت درمان اصلی ریزش مو قرار بگیرد و در كنار آن از این قطره ها یا دستگاه ها استفاده كند، تا شانس رویش موها را با این روش ها بیازماید، امكان دارد دچار مشكل شود؟

افرادی كه دنبال این محصولات هستند، گمان می كنند درمان اصلی را یافته اند و برای خود دردسر درست می كنند. درست است كه یك تركیب گیاهی ممكن است به رویش مجدد موها كمك كند اما نمی تواند مهار آنزیم را انجام دهد، پس درمان استاندارد نیست.

آیا واقعا در مورد دستگاه هایی كه ادعا می شود با گرما، خونرسانی پوست سر را بهتر و به رویش مجدد مو كمك می كنند، تحقیق انجام و اثر آنها اثبات شده است؟ آیا تضمینی وجود دارد كه یك تركیب گیاهی پوست فرد را دچار درماتیت نكند؟ آیا ماندگاری اثر آن روی

300-200 نفر مطالعه شده؟ قطعا نه، برخی افراد به ماینوكسیدیل هم حساسیت نشان می دهند و پوست سرشان خشك می شود. برای این گروه بلافاصله اشكال فوم مانند ماینوكسیدیل تجویز می شود تا به دلیل زمینه درماتیت، مشكلی برایشان ایجاد نشود.موضوعات داغ


شارژ سریع موبایل